بیانیه باهمستان در آستانه انتخابات شورای شهر تهران ۱۳۹۶

 

باهمستان به‌عنوان سازمان مردم‌نهادِ حامی حقوق و منافع به حاشیه‌رانده شده در فرایند توسعه‌ی شهری، در آستانه‌ی انتخابات شورای شهر تهران ضمن دعوت از همه‌ی مردم برای شرکت در انتخابات و استفاده از این فرصت مغتنم جهت مشارکت در تعیین سرنوشت شهر لازم می‌داند چند نکته را یادآوری کند:

۱. باهمستان به عنوان سازمانی مردم‌نهاد طبق قوانین ملی و تعاریف جهانی اجازه و قصد حمایت از هیچ کاندیدا، گروه، حزب، و جریانی را نداشته و از تمامی کاندیداها دعوت می‌کند در تبلیغات انتخاباتی خود و در صورت پیروزی در اولویت برنامه‌های خود نکات زیر را مدنظر قرار دهند.

۲. عدم شفافیت یکی از مهمترین دلایلی است که اعتماد عمومی به این شورای محلی را خدشه‌دار کرده است. از این رو باهمستان انتظار دارد شورای پنجم شفاف‌سازی را به‌عنوان یکی از مهمترین سیاست‌های خود قرار دهد. پخش مستقیم جلسات شورای شهر از رادیوی تهران، به‌عنوان یکی از پیشنهاداتی است که باهمستان در سال‌های اخیر دنبال کرده و با موافقت ضمنی صدا و سیما همراه بوده است. این اقدام می‌تواند به‌عنوان تغییری ساختاری از شورای پنجم به یادگار بماند، و به تبع آن در شفاف‌سازی ساختار پیچیده شهرداری تهران بازتاب یابد.

۳. تغییر اولویت مدیریت شهری از تسریع حرکت سواره به تسهیل حرکت پیاده تغییر بنیادین دیگر است که می‌تواند جریان غالب در پنج دهه‌ی اخیر مدیریت شهر تهران را در تمرکز بر گسترش راه‌، ساخت بزرگراه‌، حفر تونل، و اخیراً طبقاتی کردن معابر و فضاهای شهری که نتیجه‌ای جز افزایش اقبال عمومی به استفاده از اتومبیل شخصی، افزایش آلودگی، و ترافیک شهری نداشته است تغییر دهد و برای اولین بار تسهیل حرکت پیاده و گسترش کمی و کیفی حمل‌و‌نقل عمومی را به‌عنوان شیوه صحیح، سالم، و عادلانه جابه‌جایی در کلان‌شهر تهران در اولویت خود قرار دهد. برای اولین قدم، تشکیل کمیته عابرپیاده در ساختار شورای شهر طرحی است که باهمستان در آن علاوه بر پیشنهادِ تشکیل اولین نهاد متولی حق عابرپیاده در ساختار مدیریت شهری کشور نوع جدیدی از ارتباط ساختارمند بین شورای شهر و سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های مدنی را ارائه کرده است. ایجاد این کمیته در ساختار شورای شهر، می‌تواند اولین قدم در راستای این تغییر بنیادین و نشانه‌ای از عزم شورای جدید در پیگیری حقوق عابران پیاده باشد.

قطعاً در کنار این خواسته‌ها که باهمستان به طور مشخص پیگیری می‌کند، مطالبات مدنی فراوان دیگری وجود دارد که می‌تواند از طریق فرایندی مشارکتی در ارتباطی ساختارمند با بدنه‌ی اجتماعی انعکاس یابد.

در پایان باهمستان مجدداً همه‌ی مردم را به مشارکت فعال در انتخابات شورای شهر و پیگیری خواسته‌های خود بعد از انتخابات دعوت می‌کند، و امیدوار است تا بار دیگر مهمترین انتخابات محلی در سایه‌ی هیاهوی بزرگ‌ترین انتخابات ملی به فراموشی سپرده نشود.

به امید شهری برای همه با همکاری همدیگر
مجمع حق بر شهر باهمستان
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

Connect with Me:

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید

اطلاع از
avatar