گزارش تعامل وزارت راه و شهرسازی با باهمستان در دولت یازدهم

گزارش تعامل وزارت راه و شهرسازی با باهمستان در دولت یازدهم

پیرو درخواست وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ارایه گزارشی از نحوه همکاری و تعامل وزارت با باهمستان به مجلس شورای اسلامی نامه زیر تهیه شده است. لازم به توضیح است «مجمع حق بر شهر باهمستان» در چارچوب‌های سازمانی خود از هیچ شخص، نهاد، گروه و حزب سیاسی‌ای حمایت نمی‌کند و انتشار این نامه به عنوان حمایت باهمستان از شخص وزیر نیست. متن نامه را در ادامه می‌خوانید:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام؛

بدین وسیله مختصری از تجربه همکاری و تعامل وزارت راه و شهرسازی با باهمستان، به عنوان سازمانی مردم‌نهاد در حوزه حقوق شهروندی، در چهار سال اخیر به استحضار می‌رسانیم. باهمستان از پاییز ۱۳۹۱ فعالیت خود را با هدف پیگیری حقوق و منافع گروه‌های به حاشیه رانده شده در فرآیند توسعه شهری آغاز کرد و از ابتدا رویکردی انتقادی  به روند توسعه‌ای موجود در نظام شهرسازی کشور داشت. از آغاز به کار دولت یازدهم با تغییر نوع نگاه به سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌های مدنی و فعالان اجتماعی فضایی فراهم آمد تا بسیاری از دغدغه‌های این سازمان در کنار سایر دغدغه‌های موجود در بالاترین سطوح تصمیم ‌گیری و سیاست‌گذاری شنیده شود که وزارت راه و شهرسازی در پی نوع نگاه و دغدغه شخص وزیر محترم در زمینه حقوق شهروندی و بازتاب آن در سازمان و ساختار عظیم تحت مدیریت وی یکی از پیشروترین نهادهای رسمی کشور در این اتفاق ارزشمند بود. در ادامه به اهم همکاری‌ها و تعاملات صورت گرفته با باهمستان در چهار حوزه‌ فراهم آوردن فضای گفتگو، امکان ارائه فعالیت‌ها، تعریف جایگاه رسمی در فرآِیند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری و پشتیبانی از فعالیت‌های اجتماعی ارایه می‌شود.

فراهم آوردن فضای گفتگو پیرامون مسائل پیش‌روی شهرسازی کشور: وزارت راه و شهرسازی از شهریور سال ۱۳۹۳ با دعوت از باهمستان در کنار سایر سازمان‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد در حوزه شهر و شهرسازی با برگزاری جلسه‌ای در شرکت عمران و بهسازی کشور فضایی را برای گفتگو با فعالان شهری فراهم آورد. در این جلسه باهمستان ضمن ارائه فعالیت‌های خود مهمترین دغدغه‌ها و نقدهای خود را فرآیند توسعه شهری کشور و به خصوص تهران را ارایه کرد. در ادامه با تکرار دوره‌ای این جلسات در سال‌های بعد امکان پیگیری و هم‌افزایی در این حوزه را فراهم آورد.

فراهم آوردن امکان ارائه فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد: دعوت از سازمان‌های مردم‌نهاد برای ارائه فعالیت‌ها و دستاوردهای خود در جلسات عمومی شرکت عمران و بهسازی یکی دیگر از اقدامات مثبت در این دوره بود. در این دوره به طور خاص از باهمستان دعوت شد دستاوردهای فعالیت‌های خود را در نشست عمومی ارائه دهد و ضمن مستندسازی این فعالیت‌ها امکان دریافت بازخورد و انتقال تجارب فراهم آید.

تعریف جایگاه رسمی برای سازمان‌های مردم‌نهاد در فرایند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری: یکی از دغدغه‌های همیشگی باهمستان تعریف جایگاه مشخص و تعریف‌شده در فرایند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری است تا دریافت نظرات و تاثیرگذاری سازمان‌های مردم‌نهاد به سلایق شخصی مدیران محدود نشود. دراین راستا ضمن دعوت از باهمستان برای شرکت در کارگروه سازمان‌های مردم‌نهاد مشاور امور زنان وزیر راه و شهرسازی و درادامه تشکیل کارگروه سازمان‌های مردم‌نهاد در ستاد ملی بازآفرینی شهری گام‌های ارزشمندی دراین راستا برداشته شد که ادامه این رویکرد می‌تواند میراث ارزشمندی برای جامعه مدنی ایران به همراه داشته باشد.

پشتیبانی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد: در ایبتدای سال ۱۳۹۴ باهمستان درحوزه فعالیت‌های خود در زمینه سکونتگاه‌های غیررسمی بر محله اسلام‌آباد(شهرک نیایش) درکناره روددره درکه و حوالی پل مدیریت تمرکز کرد. این محله از شهر تهران که درطول پنج دهه اخیر با مسائل و رویکردهای متعددی مواجه بوده است با اجرای پروژه روددره درکه با خطر تخلیه اجباری مواجه است. از این رو باهمستان با حضور شش ماهه درمحله و برقراری ارتباط با گروه‌های مختلف از ساکنان و فعالان محلی جلساتی را با دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی برگزار کرد.

درنهایت درجلسه‌ای که در مسجد محل با حضور مشاور وزیر و نماینده شرکت عمران و بهسازی و نماینده معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد فرصتی فراهم آمد تا دغدغه‌ها، مسائل و راهکارهای مردم این محله بی‌واسطه به سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران  شهرسازی کشور برسد. جمع‌بندی نتایج این جلسه در قالب نامه‌ای به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شد و با پیگیری شخص وزیر فایل صوتی جلسه برای ایشان ارسال شد.

همچنین در ادامه پیگیری‌های باهمستان در راستای شنیده‌شدن صدای ساکنان این محله، وزارت راه و شهرسازی از طریق ستاد ملی بازآفرینی شهری هماهنگی لازم را برای تهیه گزارش تلویزیونی و پخش در برنامه پایش سیمای جمهوری اسلامی فراهم آورد.

باهمستان در طول پنج سال فعالیت خود همواره جایگاه مستقل نقادانه خود را در مواجهه با اصحاب قدرت حفظ کرده و معتقد است از این طریق می‌تواند خدمت سازنده در فرایند توسعه کشور فراهم آورد اما برخود می‌داند با تاکید بر نکات مثبت تجارب تعامل خود با دستگاه‌ها و نهادهای رسمی، زمینه‌ای برای مواجهه همگانی با مسائل پیش رو فراهم سازد.

باهمستان انتظار دارد تا براساس اعتماد ارزشمند به وجود آمده بین نهاد عالی وزارت راه و شهرسازی و گروه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد زمینه‌های مناسبی برای تقویت این ارتباط از طریق شفاف‌سازی فرایند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری و تعریف جایگاه نظارتی جامعه مدنی بر این فرایند تسهیل شود.

مجمع حق بر شهر باهمستان
مرداد ۱۳۹۶

 

Connect with Me:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
اطلاع از