گزارش محله اسلام آباد منطقه ۲ در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران

 

محله اسلام آباد دو دهه در انتظار مجوز ساخت

ستاد هماهنگی شورایاری‌های شورای اسلامی شهر تهران: حجت الاسلام علیرضا آزاد پرور دبیر شورایاری محله شهرک اسلام آباد گفت : مشکل اصلی  اهالی این محله بیش از دو دهه بلاتکلیفی  و محرومیت آنان از مجوز ساخت و ساز و توسعه مسکن خود است .

به گزارش سایت ستاد هماهنگی شورایاری ها سه شنبه ۲ آبان ماه ۱۳۹۱، دبیر شورایاری محله اسلام آباد بیان این مطلب افزود : خواسته های اصلی شهروندان محله تعیین تکلیف و اعطای مجوز ساخت به بناهای شهرک، اختصاص بخشی از زمین های شهرک برای تجمیع ساختمان ها در آن و  یا در غیر این صورت خرید بناهای شهرک به قیمت روز و به قیمت بناهای اطراف شهرک نیایش است. مشکلات و نیاز های ثانویه اهالی شهرک نداشتن سرای محله، درمانگاه پزشکی و کیوسک پلیس برای تامین امنیت  و است . هم چنین هیچ مرکز تفریحی در این محله وجود ندارد و برخی از خیابان های شهرک نیاز به تعریض،لکه گیری و تعویض جدول دارد .

وی با اشاره به ساختمان ها، برج هایی که در اطراف شهرک نیایش اسلام آباد ساخته می شود گفت : هم اکنون به زمین های نزدیک اطراف رودخانه که بنای آنها قدمتی کمتر از اسلام آباد دارند و در طرح تفصیلی هم از بناهای اسلام آباد به رودخانه نزدیکتر است، مجوز ساخت می دهند. به طوری که  در سال جاری ساختمانی پنج طبقه روبروی در ورودی شهرک آتی ساز در حال احداث است.   به گفته شهرداری ساختمان های اسلام آباد به دلیل نزدیکی به رودخانه مجوز ساخت ندارد اما ساختمانهایی که امروز مجوز ساخت گرفته اند  به حریم رودخانه نزدیکتر هستند . هم چنین می توان به ساختمان شهرداری در این منطقه اشاره کرد که در حریم رودخانه واقع شده و بنا به اظهار شهرداری طبق ضوابط و قوانین شهرداری ساخته شده است. اگر  به برج هایی که در اطراف شهرک نیایش ساخته می شود  توجه شود،  فاصله کمتری به رودخانه دارند تا بناهای شهرک نیایش. هم چنین فاصله محله ما  از رودخانه کمتر از فاصله محله فرهنگ است، اما به محله فرهنگ مجوز ساخت و ساز داده می شود. فاصله محله ما با حریم رودخانه بیش از ۳۰ متر است .  فاصله خیابان فرهنگ، که این خیابان بین اسلام آباد شمالی و جنوبی قرار گرفته است کمتر از ۳۰متر است . این در حالی است که  محدوده داخل طرح اسلام آباد غرب رودخانه است و محدوده خارج از  آن در ادامه محله اسلام آباد ابتدای بلوار فرهنگ که با پل مدیریت و رودخانه فاصله کمی دارد .

 دبیر شوایاری محله نیایش اسلام آباد  افزود:  مدرسه محله ما ۱۸ ماه است که ستاد ساماندهی رود دره اوین شده است . همین مسئله باعث شده که محله از یک مکان آموزشی محرم شود.  هم چنین در بخشی از زمین های مشرف به محله ما  فضای سبزی است که درخت های چندین ساله آن در حال خشک شدن هستند زیرا شهرداری آنها را آبیاری نمی کند، با این حال  گفته می شود شهرداری می خواهد دراین فضای سبز موجود،‌ طرح فضای سبز را ایجاد کند . هم چنین شورایاری این محله در سال های اخیر  پیگیری و  مکاتبات فراوانی با زندان اوین، شهرک آتی ساز، هتل آزادی و سازمان محیط زیست در مورد فاضلاب زندان اوین و شهرک آتی ساز داشته است ، و امیدوار است بتوان این مشکل را با همکاری نهادهای ذیربط حل کند .

آزاد پرور با اشاره به تاریخچه و جمعیت محله نیایش گفت :  اهالی محله از سال ۱۳۴۶باخرید زمین های آن به صورت رسمی یا با سند عادی اقدام به ساخت بنا کردند. قبل از انقلاب نام این محله با توجه به این که اراضی آن مربوط به ده ونک بود ،« سر آسیاب یا باغ چال ونک« بود. پس از انقلاب اسلامی مردم نام محله را به « اسلام آباد» تغییر دادند و با احداث بزرگراه نیایش نام محله به « شهرک نیایش » تغییر کرد. محدوده محله از شمال به شهرک آتی ساز، از جنوب به پل ملاصدرا، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به بلوار فرهنگ و ایران زمین محدود می شود. جمعیت محله بر اساس سرشماری های رسمی حدود شش هزار نفر است که در میان آنان خانواده های کارمندان دولتی و ‌مشاغل آزاد سکنا دارد. هم چنین  ۲۵۰ خانواده شهید در محله حضور دارند . این محله دو مسجد و پنج هیت مذهبی دارد. در این محله دو هزار نفر عضو بسیج هستند که ۷۰۰ نفر آنان  عضو فعال هستند و جوانان محله در رشته های پزشکی، ‌مهندسی وسایر رشته علوم اجتماعی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا تحصیل می کنند. برخی از جوانان محله دارای ثبت اختراع رسمی هم هستند . بافت محله به علت ممانعت شهرداری از احداث مراکز تجاری، مسکونی است. این محل از نظر فرهنگی، اجتماعی،‌ ورزشی و …. سرمایه انسانی بالقوه ای دارد اما ازنظر امکانات ورزشی، تفریحی و فرهنگی و بوستان بسیار ضعیف است.

وی درباره گزارش عملکرد شورایاری این محله گفت: شورایاری محله در این دوره بیش از ۱۵۰ جلسه داخلی  حدود ۹۳ جلسه با شهردار منطقه و ناحیه داشته، ۲۰۰ تاییدیه مربوط به ساکنان محله را تایید کرده است .هم چنین شورایاری ۵۰ فعالیت حمایتی داشته که که تعداد قابل توجهی از آن کمک حمایتی و پشتیبانی به افراد نیازمند و موسسات خیریه بود . شورایاری ۲۰ مسابقه فرهنگی ورزشی مستقل از شهرداری در محله برگزار کرده است. مسابقات ورزشی که با پیگیری  شهرداری و سازمان های دیگر برگزار شد،  شامل مسابقات ورزشی در رشته های طناب کشی، والیبال، بسکتبال و فوتبال می شود.  برگزاری مراسم ملی و مذهبی بیش از ۱۰مورد، برگزاری تورهای گردشگری به قم، کاشان و مشهد مقدس و برگزاری کلاس های آموزشی در رشته های روانشناسی، آسیب شناسی اجتماعی و بهداشت از دیگر فعالیت های اجتماعی شورایاری محله نیایش است. فعالیت های فنی و عمرانی شورایاری مربوط به  ساخت فضاهای فرهنگی ورزشی و اجتماعی و ساخت زمین بازی کودکان و زمین والیبال و بسکتبال و چمن مصنوعی، تعریض خیابان ها و کوچه ها ی محله، تامین روشنایی معابر خیابان های یعقوبی نژاد و دیندار و حاشیه رودخانه می شود.

خاطر نشان می شود ، علیرضا آزاد پرور ، مریم محمدی ، علی مردان ظفری ، فرزانه فرهادی ، حجت اله زمانیان ، علی محمد ساکی ، عبدالباقی ابن علیپور ، نصرت اله کفایتی ، رضا ابراهیمی و علی بابا جهانی اعضا شورایاری محله شهرک نیایش (اسلام آباد ) هستند .

Connect with Me:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
اطلاع از