توافق محیط‌زیست شهری

توافق محیط زیست شهری، سال ۲۰۰۵ و در روز جهانی محیط‌زیست توسط سازمان ملل تهیه شد و به امضای شهرهای جهان در آمد. تهران هم مانند بسیاری از شهرهای دیگر به این توافق ملحق شده است. بر اساس این توافق، ۲۱ اقدام در چشم‌انداز ۷ ساله، ۲۵ ساله و ۳۵ ساله تدوین شده است که شهرهای ملحق شده به این توافق باید آن‌ها را اجرا کنند. این اقدامات زمینه‌های انرژی، پسماند، طراحی شهری، طبیعت شهری، حمل و نقل، بهداشت محیط و آب را پوشش می‌دهد.
با وجود نقدهایی که بر این طرح کلی وارد است، این توافق می‌تواند سنجه مناسبی برای نقد اقدامات زیست محیطی مسئولان شهری تهران، در ۱۲ سال اخیر قرار گیرد.

مشروح ۲۱ اقدام  توافق محیط‌زیست شهری:

انرژی
اقدام ۱: اتخاذ و اقدام سیاستی در جهت افزایش استفاده از انرژی های تجدید پذیر، تا پوشش ۱۰ درصد از حداکثر مصرف شهری در ۷ سال.
اقدام ۲: اتخاذ و اقدام سیاستی در جهت کاهش حداکثر مصرف انرژی تا سقف ۱۰ درصد در ۷ سال، از مسیر بهره‌وری انرژی، تغییر در زمان تقاضای انرژی، و حفاظت از انرژی.
اقدام ۳: اتخاذ برنامه شهری کاهش گازهای گلخانه‌ای که حوزه انتشار این گازها تا سال ۲۰۳۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته، و همچنین مشتمل بر برنامه‌ای که گازهای گلخانه‌ای انتشاریافته را ثبت و اندازه‌گیری کند.

کاهش پسماند
اقدام ۴: اتخاذ سیاستی برای دست یابی به پسماند صفر در زمین‌های دفع زباله و کوره‌های زباله‌سوز تا سال ۲۰۴۰.
اقدام ۵: اتخاذ قانونی شهری برای کاهش استفاده از محصولات سمی یا غیر قابل بازیافت تا حداقل ۵۰ درصد در ۷ سال.
اقدام ۶: اقدام درجهت برنامه‌ بازیافت و کمپست «کاربر پسند»، با هدف کاهش ۲۰ درصدی سرانه تولید پسماند جامد زمین‌های دفع زباله و کوره‌های زباله‌سوز در ۷ سال.

طراحی شهری
اقدام ۷: اتخاذ سیاستی برای قانونی کردن سیستم درجه‌بندی سازه‌های سبز که به تمام ساختمان‌های شهری الحاق شود.
اقدام ۸: اتخاذ اصول و شیوه‌های برنامه‌ریزی شهری که افزایش تراکم، اختلاط کاربری، قابل پیاده‌روی بودن، قابل دوچرخه‌سورای و دوستدار معلول شدن واحدهای همسایگی شهری را تسهیل کرده و همچنین کاربری زمین و حمل و نقل را با سیستم های فضاهای باز تفرجی و ذخیره‌های زیست محیطی هماهنگ سازد.
اقدام ۹: اتخاذ سیاستی برای اقدام در جهت برنامه‌ای که در زاغه‌ها و/یا واحدهای همسایگی کم‌درآمد بتواند شغل‌هایی مفید از نگاه زیست‌محیطی خلق کند.

طبیعت شهری
اقدام ۱۰: اطمینان از این‌که تا سال ۲۰۱۵ پارک‌های عمومی یا فضاهای باز عمومی تفرجی در شعاع نیم کیلومتری در دسترس همه ساکنان شهری قرار گیرد.
اقدام ۱۱: تهیه فهرستی از سایبان‌های موجود در شهر؛ و سپس اتخاذ هدفی بر اساس ملاحظات جمعی و زیست‌محیطی برای کاشت و حفظ پوشش‌های سایبانی در حداقل ۵۰ درصد از کل پیاده‌روهای موجود در سایت کاشت.
اقدام ۱۲:  تهیه قانونی برای حفاظت از مسیرهای بحرانی زیستگاهی و سایر مشخصه‌های کلیدی زیستگاهی در برابر توسعه ناپایدار (مانند: امکانات آبی، گیاهان مثمر، پناه‌گاهی برای زیست وحشی، استفاده موجودات بومی، و غیره…).

حمل و نقل
اقدام ۱۳: توسعه و اقدام سیاستی برای گسترش سطح پوشش حمل و نقل عمومی تا شعاع نیم کیلومتری برای تمام ساکنان شهری در ۱۰ سال.
اقدام ۱۴: تهیه قانون یا اقدام بر اساس برنامه‌ای که گازوئیل سرب‌دار ( که هنوز مورد استفاده است) حذف شود، میزان سولفور در بنزین و گازوئیل را کاهش دهد، و همزمان کنترل آلایندگی در اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها، و ناوگان عمومی برای کاهش آلایندگی ذرات معلق و آلاینده‌های دودزا در آن ناوگان تا ۵۰ درصد در ۷ سال.
اقدام ۱۵: پیاده‌سازی سیاستی برای کاهش درصد سفرهای خودروهای تک سرنشین تا ۱۰ درصد در ۷ سال.

بهداشت محیط
اقدام ۱۶: هر ساله، یک محصول، شیمیایی یا ترکیبی، شناخته شود که در شهر مورد استفاده قرار گرفته و سلامت انسان را در خطرجدی قرار می‌دهد و قانون یا مشوق‌هایی برای کاهش یا حذف استفاده از آن در شهرداری‌ها اتخاذ شود.
اقدام ۱۷: ترویج سلامت جمعی و مزایای حمایت از غذاهای تولید محلی شهری. و اطمینان از این‌که تا ۷ سال آینده ۲۰ درصد از امکانات شهری( مشتمل بر مدارس)، غذای ارگانیک و محلی شهری استفاده می‌کنند.
اقدام ۱۸: اتخاذ شاخص کیفیت هوا برای اندازه‌گیری سطح آلودگی هوا و تنظیم هدف ۷ ساله برای کاهش ۱۰ درصدی تعداد روزهای «ناسالم» یا «خطرناک» مشخص شده در شاخص آلودگی هوا.

آب
اقدام ۱۹: توسعه شهرها برای افزایش دسترسی کافی به آب آشامیدنی ایمن، با هدف دسترسی همه تا سال ۲۰۱۵. برای شهرهایی که سرانه مصرف آب شرب آن‌ها بیش از ۱۰۰ لیتر در روز است، اتخاذ و اقدام در جهت سیاست‌هایی برای کاهش سرانه مصرف تا ۱۰ درصد تا سال ۲۰۱۵
اقدام ۲۰: حفاظت از تمامیت زیست محیطی منابع اولیه آب آشامیدنی شهر (رودخانه ها، دریاچه ها،و غیره)
اقدام ۲۱: اتخاذ راهبرد مدیریت پسماند آب برای کاهش حجم پسماند عمل‌آوری نشده فاضلاب تا ۱۰ درصد در ۷ سال از راه افزایش استفاده از آب بازیافت شده و اقدام در جهت برنامه پایدار آب که شامل مشارکت تمام جوامع متاثر و ذی‌نفع بوده و بر اساس اصول اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی سالم بنا شده باشد.

متن کامل توافق را از اینجا (+) دانلود کنید.

Connect with Me:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
اطلاع از