گزارش اسکان‌نیوز از رویداد شهر بدون مانع: شهر باید به همه تعلق داشته باشد/ اینجا معلولان از حرکت باز می ایستند

اسکان‌نیوز – افتتاح زیرگذرچهارراه ولیعصر در دی ماه ۱۳۹۲ و نرده کشی چهارراه طی این سال‌ها از موضوع های مورد انتقاد معلولان،سالمندان،والدین همراه با کالسکه و فعالان شهری بوده است. همین موضوع مناسبتی شد که برنامه گرامیداشت روزجهانی معلولان امسال به اعتراضی به این مساله تبدیل­ شود.

ایجاد شهرهای بدون مانع هدف مشترکی در دنیای امروز است تا شرایط لازم برای بهره مندی همه شهروندان از امکانات مهیا شود، به گزارش اسکان نیوز چهارراه ولیعصر، روز دوازدهم آذرماه برابر با سوم دسامبر،، همزمان با روز جهانی معلولان چهره­‌ای متفاوت به خود گرفت. معلولان، دوچرخه سواران، فعالان شهری، هنرمندان و اعضای شورای شهر آمده بودند تا از محدودیت‌های دسترسی و تردد معلولان، سالمندان، والدین همراه با کالسکه، احترام به حق حرکت سهل، امن، و پیوسته پیاده و توجه به هویت فرهنگی و اجتماعی فضاهای شهری در چهارراه ولیعصر بگویند.

از زمان احداث زیرگذر چهارراه ولیعصر و نرده‌کشی چهارراه برای ممانعت از تردد در سطح ، این چهارراه برای گروه‌هایی با توانایی حرکتی محدود،‌ غیرقابل استفاده شده است. به طوری که از دید معلولان تقاطع چهارراه ولیعصر به چهار بن‌بست تبدیل شد و عملاً حرکت از شرق به غرب یا بالعکس در مسیر خیابان انقلاب و حرکت جنوب به شمال یا بالعکس در مسیر خیابان ولیعصر غیر ممکن شده است. این نکته از همان ابتدا مورد انتقاد باهمستان و گروه‌ها و فعالان قرار گرفت، و حتی با اعتراص آقای صابری نماینده روشندل وقت شورای شهر همراه شد، ولی عملاً نادیده گرفته شد. باهمستان این رویداد را با همکاری گروه‌های باور، دیده‌بان دادشهر، بازچرخ، بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) و امیر فارسیجانی برگزار کرده است.

در این رویداد، نمایشگاه عکس امیرفارسیجانی با موضوع موانع تردد در چهارراه ولیعصر به نمایش گذاشته شد،  دوچرخه سواران­ گروه بازچرخ مسیر پل سیدخندان تا چهارراه ولیعصر را رکاب زدند تا در این برنامه شرکت کنند. گروه «بدن دیوانه» پرفورمنسی نمایشی را با مضمون اعتراض معلولان به نرده های چهارراه ولیعصر اجرا کردند.

اعضای کمیسیون اجتماعی فرهنگی شورای شهر تهران از جمله محمد جواد حق شناس،حجت نظری،حسن خلیل آبادی،محمد سالاری و زهرانژاد بهرام نیز در این رویداد شرکت کردند. در حاشیه این رویداد برای طومار درخواست تصویب لایحه حمایت از معلولان نیز توسط کمپین معلولان،امضاء جمع آوری شد.

درد فقدان دسترسی معلولان به چهارراه ولیعصر و زیرگذر را باید به چه کسی­ گفت؟   

محمد جواد حق شناس در تریبون آزاد با طرح این پرسش که درد فقدان دسترسی توانیابان به چهارراه ولیعصر و زیرگذر را باید به چه کسی ­گفت؟ ضمن ظالمانه خواندن این وضعیت، از چهارراه ولیعصر به عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهای شهری تهران یاد کرد که شرایط امروز آن، در شأن و جایگاهش نیست و بایستی در شرایط آن تجدیدنظر شود.

شهر باید به همه تعلق داشته باشد

حجت نظری رئیس ستاد حمایت و توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران در این تریبون، گفت: شهر باید به همه مردم تعلق داشته باشد در حالی که شهر حتی برای افراد سالم نیز مناسب نیست.

او در پاسخ به پرسش مروتی از فعالان کمپین معلولان در خصوص چرایی عدم انتصاب مشاور امور توانیابان شهرداری تهران، از پیگیری این موضوع توسط شورا خبر داد.

تهران فقط برای مردان بالغ سالم ساخته شده است

زهرا­نژادبهرام نماینده شورای شهر تهران در کمیته مناسب سازی، شهر بدون مانع را نه تنها برای معلولان که برای زنان و مردان مسن، زنان باردار و کودکان، ضروری دانست و گفت: «در حال حاضر، تهران تنها برای مردان بالغ سالم، قابل استفاده است.»

ضرورت اقدامات و برنامه های مشخص برای معلولان و دوچرخه سواران

فعالان گروه های برگزارکننده این رویداد در تریبون آزاد از مطالبات خود گفتند.

– مروتی از کمپین معلولان و سهیل معینی از انجمن باور تأکید ­کردند: ارائه برنامه مشخص و داری زمان‌بندی برای مناسب سازی شهر توسط شورای شهر ضرورت است .

– همچنین سهیل معینی به لزوم اخذ گزارش تفصیلی شورا از شهرداری در مناسبت‌هایی مانند روز جهانی معلولان درباره عملکرد شهرداری در این موضوع اشاره ­کرد.

– انجمن بازچرخ، خواستار احداث مسیرهای دوچرخه در شهر و مناسب سازی معابر برای دوچرخه سواران شد.

– علی طیبی از مجمع حق بر شهر باهمستان، خواستار بازگشایی چهارراه ولیعصر برای تردد معلولان تا زمان مناسب سازی زیرگذر شد.

Connect with Me:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
اطلاع از